Співчуття, або здатність поставити себе на місце іншої людини і висловити щиру турботу і інтерес до її почуттів або життєвих обставин, є гострим каменем людської вихованості і порядності.
Це одна з якостей, що відрізняє нас від тварин. Люди в більшості своїй схильні піклуватися і брати до уваги почуття іншої людини.
Однак дітям, як правило, більшою мірою властива егоїстична поведінка. Емпатію можна і потрібно розвивати, проте це вимагає практики.
Як розвинути у дитини емпатію
Способи навчити дітей співчувати:
Висловлюйте щиру турботу за допомогою відкритих питань
Замість того щоб допитувати вашу дитину, припускаючи односкладові відповіді, рекомендується взаємодіяти з нею, виявляючи інтерес до її переживань. Важливо відстежувати тон розмови і декларувати, що у вашій родині ви говорите про важливі речі, дбайливо і з повагою ставтеся один до одного. Чесність, турбота і підтримка - якості, які ставляться у вашому будинку на чільне місце. Це сприяє більшій відкритості дитини, формує в сім'ї атмосферу довіри і прийняття.
Демонструйте в родині модель емпатії
Один із способів навчити дитину співчуття - це побачити його в дії. Коли батьки взаємодіють один з одним або з близькими, демонструючи турботу і чуйність, діти помічають це. Роблячи щось, тому що це важливо для когось іншого - промовляючи, показуючи і моделюючи емпатичну поведінку, а не просто думаючи про це, батьки демонструють дітям позитивний приклад, який вони засвоюють шляхом наслідування значимим дорослим.
Переводьте фокус уваги дитини на переживання інших людей
Якщо ваша дитина образила кого-небудь, зверніть на це увагу і запитайте її: «Як ти думаєш, що відчуває скривджений?». Таким чином, дитина вчиться ставити себе на місце іншого, звертаючи увагу на моменти, коли хтось, можливо, завдавав їй біль.
Навіщо взагалі розвивати емпатію у дітей?
Дитина, яка не вміє співчувати, може вирости егоїстичною, самозакоханою і неприємною людиною. Крім того, такі діти можуть відчувати великі труднощі в соціалізації, їм складно стати частиною групи, тому вони відчувають відчуженість з малих років. Як результат - занижена самооцінка, знижений емоційний фон і ін.
Діти, які навчаються співчувати, успішно вписуються в групу однолітків, вчаться співпрацювати і працювати в команді і розвивають соціально-емоційний інтелект - запорука формування успішної і гармонійної особистості.