Тисячі українських дітей залишилися без постійного спілкування з батьками через війну. Ви покинули дім і виїхали за кордон, а батько дитини лишився в Україні? Чи пішов захищати Україну на фронті? Дитина потребує підтримки від мами та оточуючих.
🎯Дошкільникам притаманне магічне мислення. Вони вірять, що з виделок і мотузки можна побудувати космічну станцію і, накрившись рушником, полетіти на Марс. Це знову ж таки пов’язано зі ступенем формування структур дитячого мозку. Тому, сумуючи за татом, у своїх іграх діти можуть залучати чарівні сили, які повернуть тата додому і зроблять все так, як було раніше.
🎯У молодших школярів активно формується префронтальна кора, яка з-поміж іншого відповідає за причинно-наслідкові зв’язки. Інформація про довколишній світ є опорою дітей 7–11 років. Тому пояснюючи, де зараз тато, називайте речі своїми іменами: територіальна оборона, ЗСУ.
🎯Якщо дитина поділилася з вами своїми почуттями і каже: «Я сумую за татом», «Коли він повернеться?», важливо назвати її емоцію і дати дитині право на неї, «легалізувати» її. Оскільки діти, особливо дошкільнята, можуть відчувати сум за кимось і не розуміти, що саме з ними відбувається. А тоді пропонуємо трансформувати, «переплавити» почуття в дію. Як це виглядає?
На рівні очей ми можемо відповідати наступним чином: «Я бачу, що ти сумуєш за татом. Я теж за ним так скучила! Зараз він разом з іншими татами захищає нашу країну. Він тебе дуже любить і робить все можливе, щоб ми знову були разом. А давай для нього зліпимо/намалюємо щось». Або: «Схоже, ти справді сумуєш за татом. Це нормально. Дорослі теж сумують одне за одним. Якщо ми за кимось сумуємо, це означає, що ця людина для нас дуже важлива. А давай йому зателефонуємо!»
🎯Не всі дошкільники сумують за татом. Діти до 7 років лише формують часові уявлення. «Сьогодні - це вже завтра чи ще вчора?» До того ж, причинно-наслідкові зв’язки у дітей починають активно формуватися теж після 7-8 років. Оцінити тривалість розлуки їм може бути ще складно. Тому, це нормально, якщо дитина не переймається відсутністю тата.
🎯Діти від 3 до 6 років проходять едіпальну стадію, коли хлопчики більше тягнуться до мами, а дівчата - до тата. А оскільки сьогодні діти залишаються з мамами, то і переживати розлуку з татом хлопцям може бути легше.
🎯Мова дошкільнят - це гра. І наші діти свій сум за татом можуть виражати саме через рольові ігри.
Джерело - https://www.facebook.com/EndresenLada