Етап звикання малюка до закладу дошкільної освіти — непростий період для всієї родини. Малюк більше не перебуває з мамою та татом 24/7, а проводить більше часу із вихователями та однолітками.
Щоб відвідування садочку не було стресовим для малюка та батьків, потрібно заздалегідь до нього підготуватися та вивчити особливості адаптації дітей до дитячого садка.
🤔 КОЛИ ВІДДАВАТИ ДИТИНУ В ДИТЯЧИЙ САДОЧОК?
Заклади дошкільної освіти зазвичай приймають дітей із дворічного віку.
Немає універсального віку для початку відвідування дитячого садка. Усе залежить від конкретної дитини. Батьки, які вирішили віддати малюка до ясел, мають орієнтуватися не на вік, а на загальну готовність дитини до відвідування дошкільного закладу.
Одна дитина готова відвідувати ясла в 1,5 роки, а іншій рано ходити в садок і після 2 років. Нижче наведено основні критерії, які варто використовувати під час оцінювання готовності дитини до ЗДО👇
💗 Навички самообслуговування.
Перед тим, як записати дитину в садок, батьки мають оцінити здатність своєї дитини самостійно одягатися й роздягатися, їсти без сторонньої допомоги, ходити на горщик чи проситися до туалету.
Діти у 2 роки не завжди вміють говорити про свої потреби або застібати блискавку на кофті. Батьки мають обговорити подібні моменти з вихователями та переконатися, що вони готові допомогти малюкові справлятися з усіма труднощами до моменту опановування необхідної навички.
Не варто відмовлятися від ідеї відвідування садочку тільки тому, що дитина не їсть самостійно. Малюк потрапить до дитячого колективу й поруч із ровесниками йому буде простіше звикнути до самостійності. Батькам потрібно навчати дитину самостійно знімати та одягати свій одяг. Навіть якщо в нього не буде виходити, потрібно давати малюкові можливість виявляти самостійність.
Якщо дитина не привчена до горщика, у садку можуть виникнути проблеми. Багато вихователів забороняють приводити дітей у ясла в підгузках, тому краще заздалегідь почати готувати дитину до майбутніх змін і відмовитися від памперсів за кілька місяців до початку відвідування садочку.
💗 Мова.
Дитина не обов’язково має говорити багато слів, але їй бажано вміти повідомити дорослого, що вона зголодніла, хоче пити або потребує допомоги.
Мова важлива для дітей, які незабаром будуть відвідувати ясла. Батьки навчилися розуміти свою дитину без слів, але у вихователів можуть виникнути труднощі.
Якщо малюк ще не розмовляє або має проблеми з вимовою звуків, можна звернутися по допомогу до дефектолога чи логопеда
💗 Режим.
У садку діти їдять, гуляють та сплять за розкладом. Відмінний розклад від режиму садочку може бути проблемою.
Якщо батьки знають, який заклад відвідуватиме дитина, варто дізнатися про його розклад і плавно зміщувати графік дитини до необхідного. Якщо дитина звикла їсти в інший час, це легко скоригувати, але з денним сном все не так просто. Зазвичай в яслах тиха година починається приблизно о 12 годині й триває 2,5–3 години.
Якщо дитина спить вдень в інший час, потрібно щодня зміщувати сон на 15 хвилин у необхідний бік.
💗 Соціалізація.
Батькам важливо оцінити, наскільки малюк звик контактувати з іншими дітьми й дорослими, як він взаємодіє з однолітками на дитячому майданчику, як реагує на гостей. Якщо в нього бракує такого досвіду, потрібно надати дитині можливість ближче познайомитися з оточенням. Тоді під час перших відвідувань саду дитина потрапляє у вже знайому атмосферу з великою кількістю дітей, шумом та веселими іграми.
Батьки можуть підготувати дітей до знайомства за допомогою сюжетно-рольових ігор. Можна взяти будь-які іграшки дитини та розіграти сценарій, у якому машинки чи ляльки грають у пісочниці, знайомляться, діляться іграшками.
💗 Готовність проводити частину дня без батьків.
Якщо родичі часто гуляють із дитиною й батьки вже залишали її з іншими дорослими на тривалий час, то малюк уже здобув подібний досвід і йому буде простіше адаптуватися до садочку.
Якщо дитина звикла весь час проводити з батьками та болісно реагує на їх короткострокові відлучення, то потрібно почати готувати її завчасно, щоб у неї була можливість звикнути до майбутніх змін.
Розширення кола спілкування малюка підготує його до садку та дасть змогу мамі відпочити, зайнятися своїми справами.
💗 Готовність батьків
До дитячого садка має бути готова не лише дитина, а й батьки. Маленька людина дуже чутлива до емоцій близьких людей і, якщо вони постійно будуть переживати, вона відбиватиме їхній стан.
Це лише основні моменти, на які варто звернути увагу після прийняття рішення про відвідування ясел. Але всі вони досить умовні, тому що вимоги кожного садчку відрізняються.Важливо вибрати відповідний для дитини садок, поспілкуватися з вихователями й, якщо все влаштовує, то можна починати готувати дитину до першого дня в дитячому колективі.