Кір: інформація для батьків
Кір– вірусна інфекція, поширюється повітряно-крапельним шляхом. В організм вірус кору потрапляє через слизову оболонку верхніх дихальних шляхів, звідки він з кров’ю розноситься по всьому організму. Вірус вибірково пошкоджує клітини шкіри, слизових оболонок очей, дихального тракту і ротової порожнини.
Джерело корової інфекції – тільки хвора людина, здатна до виділення вірусу в зовнішнє середовище за 2 дні до появи перших симптомів і закінчуючи четвертим днем після початку висипань. Люди, які не отримали профілактичного противокорового щеплення і не хворіли на кір, на протязі всього життя зберігають сприйнятливість до інфекції, тому захворювання здатне розвинутися в будь-якому віці.
Захворіти можуть також вакциновані – це підлітки, дорослі. Природа таких випадків захворювання пов’язана з падінням напруженості імунітету через тривалий термін (10- 15 років) після щеплення.
Ознаки та перебіг захворювання
Тривалість прихованого періоду інфекції зазвичай становить 7- 11 днів, іноді подовжується до 15-28 днів.
Початковий неспецифічний період починається з підвищення температури тіла до 38-39 ° С, відзначаються слабкість, млявість, зниження апетиту. Кашель набуває грубий «гавкаючий» характер, нежить і почервоніння кон’юнктиви очей посилюються. У цей період лікар може виявити специфічний ознака кору – дрібні білясті цятки на слизовій оболонці щік, м’якого і твердого неба, схожі на манну крупу або висівки (плями Філатова-Коплика).
На 3 – 4-й день лихоманка дещо знижується, проте з моменту появи висипань знову посилюється. Період висипу характеризується суворою етапністю. Спочатку елементи виникають на обличчі і шиї, на 2-й день – на тулубі, стегнах, руках, на 3-й день елементи висипки з’являються на стопах і гомілках, а на обличчі вже бліднуть. Як правило, максимальна кількість елементів висипу локалізується на обличчі, верхній половині грудної клітки і шиї.
Висип представлений плямами неправильної форми, злегка підносяться в центрі над поверхнею шкіри. Діаметр плями зазвичай не перевищує 10 мм, плями виявляють тенденцію до злиття. Згасання висипань починається на 3-4-й день після їх появи, вони залишають після себе бурувату пігментацію, в подальшому на обличчі та тулубі в цих місцях виникає лущення.
Типовою ознакою кору є кон’юнктивіт, який приймає в більшості випадків гнійний характер. Часто відзначається склеювання вій вранці (при пробудженні) гнійними виділеннями.
До ускладнень кору можуть бути також віднесені пневмонія (запалення легенів) і стеноз гортані. У осіб з імунодефіцитами іноді виникає гигантоклітинна пневмонія. Рідко, зазвичай після зникнення висипу, розвивається ураження головного мозку (енцефаліт або менінгоенцефаліт), що мають у дорослих часто несприятливий прогноз.
У дорослих клінічна картина кору типова і мало чим відрізняється від такої у дітей. Однак клінічні спостереження показали, що важка форма кору, так само як і мітігірованная кір, у дорослих зустрічається частіше, ніж у дітей.
Лікування кору
Госпіталізації підлягають хворі середньої, важкої формами кору з ускладненим перебігом і вираженими явищами інтоксикації, а також при відсутності відповідних умов для лікування та ізоляції хворого на дому; при наявності в квартирі і сім’ї працівників дошкільних дитячих установ і дітей дошкільного віку.
Хворих з легкою формою і средньо – тяжкою формою кору при відсутності ускладнень лікують вдома. На весь гарячковий період хворим показані постільний режим не менш 9 днів (до 2-3 дня пігментації), вітамінізований дієта, рясне пиття (фруктові соки, журавлинний морс). Необхідний догляд за ротовою порожниною, туалет очей. Медикаментозне лікування носить симптоматичний і патогенетичний характер. Антибіотики не призначають при не ускладненому перебігу.
Температура тіла нормалізується зазвичай до 8-10-го дня хвороби, до 10-15-го дня згасає висип. Якщо у хворого позитивна динаміка відсутня, тримається інтоксикація, лихоманка, виникають або посилюються задишка, кашель, блювота, головний біль та інші симптоми, які свідчать про ускладнений перебіг захворювання, необхідно його негайно госпіталізувати в стаціонар.
Виписка хворого в дитячий колектив проводиться за клінічними показаннями, але не раніше 10 дня від початку висипання
Профілактика кору
Багаторічний досвід застосування вітчизняної живої корової вакцини в нашій країні показав, що масова імунопрофілактика є ефективним засобом боротьби з кором. Завдяки проведенню масової вакцинації вдалося значно знизити захворюваність і смертність від кору, проте циклічність і сезонність даного захворювання продовжує зберігатися.
Профілактика кору полягає в імунізації дітей у віці 1 рік і 6 років живою коровою вакциною, згідно з Національним календарем щеплень.
Дорослі (не хворіли на кір) до 57 років (1954 року народження і молодше), також повинні бути двічі щеплені. Інтервал між щепленнями повинен становити не менше 3 місяців.
Екстрена вакцинація проводиться дітям з 12-ти місячного віку, підліткам і дорослим, які мали контакт з хворим на кір, не хворіли на кір і раніше не щепленим проти цієї інфекції. При відсутності протипоказань вакцину вводять не пізніше, ніж через 72 години після контакту з хворим. Нормальним імуноглобуліном людини екстрена профілактика проводиться дітям від 3 до 12 міс. і вагітним в перші 5 днів після контакту.
Особи, що потрапили в контакт з хворим на кір, повинні перебувати під медичним наглядом протягом 21 дня від моменту останнього спілкування з хворим. При появі будь-яких ознак інфекційного захворювання необхідно викликати лікаря і повідомити про наявність контакту з хворим на кір.